sayebandoor logo

قفل درب اتوماتیک

در این مقاله اطلاعاتی را که برای درک تفاوت بین انواع اصلی قفل های اتوماتیک و سیستم های بازشو برای ساختمان های تجاری نیاز دارید، دریافت کنید. در این مقاله مروری بر قفل های اتوماتیک درب، اپراتورها و بسته کننده های درب اتوماتیک و همچنین سیستم های باز کردن اتوماتیک گاراژ ارائه می شود

فناوری امنیتی به کاربران این امکان را می دهد که درها را به صورت خودکار، از راه دور و بدون کلید قفل و باز کنند. مزایای استفاده از قفل های اتوماتیک تجاری عبارتند از:

فعال شدن قفل ها بلافاصله پس از بسته شدن،افزایش امنیت و راحتی، امکان مدیریت قفل ها از راه دور.

ادغام با سیستم های امنیتی، سخت افزار و سیستم های اعلام حریق نیز با قفل های اتوماتیک درب برای جلوگیری از ورود یا رهاسازی افراد در شرایط اضطراری امکان پذیر است. انواع  قفل درب اتوماتیک می تواند با اکثر سیستم های کنترل دسترسی ، قرائت مجاورت، و سیستم های دسترسی بیومتریک ورود یکپارچه شود.

قفل درب اتوماتیک برقی

قفل های برقی، قفل‌ درب اتوماتیک مجهز به پیچ‌های مهره‌ای با پرتاب مستقیم، شیر برقی یا یک پیچ زاویه راست برای چارچوب درب‌هایی هستند که باریک ‌تر هستند. این نوع قفل برای فعال کردن مکانیسم قفل به جریان الکتریکی متکی است. پیچ های الکترونیکی بدون نیاز به تغییر در سخت افزار موجود، کنترل دسترسی یا سیستم امنیتی، امنیت بیشتری را برای مشاغل فراهم می کنند.

قفل درب اتوماتیک

قفل های برقی

به قفل درهایی که با جریان الکتریکی 12 ولت یا بالاتر کار می کنند، قفل ضربه ای الکتریکی می گویند . آن‌ها دستگاه‌های کنترل دسترسی هستند و می‌توان آن‌ها را به‌صورت Fail-Secure، Fail-Safe یا Hold-Open پیکربندی کرد.

مهم است که توجه داشته باشید که هر دو سخت افزار امن و ایمن امکان خروج آزاد را می دهند. قفل ها را باز نگه دارید وقتی برق به ضربه وارد شود قفل باز می شود و تا زمانی که درب استفاده شود باز می ماند و دوباره به صورت دستی بسته می شود.

نموداری که بخش‌های قفل درب ضربه‌ای برقی را نشان می‌دهد، از جمله دکمه درخواست خروج (REX)، خواننده مجاورت کنترل دسترسی و آزاد کردن درب ضربه‌ای برقی.

اگر ضربه الکتریکی از جریان متناوب استفاده کند، متوجه خواهید شد که صدای وزوز ایجاد می کند. اگر دستگاه دارای برق DC باشد، تنها زمانی که قفل باز شود، قابل شنیدن است.

قفل درب اتوماتیک الکترومغناطیسی

این قفل‌ها که به عنوان قفل‌های مغناطیسی و ماگلاک نیز شناخته می‌شوند، از یک آرمیچر و صفحه آهنربای الکترومغناطیسی تشکیل شده‌اند که در هنگام بسته شدن، به طور خودکار قفل می‌شوند. آنها با اتصال صفحه آرمیچر به یک در و یک آهنربای الکتریکی به چارچوب در کار می کنند. جریان های الکتریکی که از اجزای مغناطیس الکترومغناطیس عبور می کنند به طور طبیعی یک صفحه آرمیچر را برای بسته نگه داشتن در جذب می کنند. این نوع قفل به ویژه برای درب های اتوماتیک کشویی مناسب است.

برای قفل های الکترومغناطیسی نیز پیکربندی های ایمن  وجود دارد. قفل های الکترومغناطیسی در مقایسه با سایر قفل های اتوماتیک و سنتی احتمال گیرکردن یا خرابی کمتری دارند. قفل های مغناطیسی ایمن معمولاً یک راه حل با امنیت بالا توصیه نمی شوند زیرا برای قفل ماندن به برق نیاز دارند و بنابراین می توانند با قطع برق غیرفعال شوند. اما برای مثال، ساختمان‌های تجاری و اداری پرترافیک، اغلب به ماگلاک‌های قدرتمندی متکی هستند، زیرا بسیار ایمن، آسان برای استفاده و بادوام هستند.

اپراتور و بسته کننده قفل درب اتوماتیک تجاری

اینکه کدام اپراتور درب برقی یا درب مکانیکی برای درب خاص مناسب است، به ایمنی درب در برابر آتش و الزامات امنیتی و همچنین هر ویژگی زیبایی شناختی یا دسترسی مطلوب بستگی دارد.

درجات مختلف قفل های درب اتوماتیک

بسته های درب درجه 1 : برای کاربردهای تجاری پرترافیک. آنها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر حجم ترافیک تا 400 نفر در روز مقاومت کنند و حداقل هفت سال قبل از نیاز به تعویض دوام می آورند.

بسته های درب درجه 2 : برای کاربردهای تجاری کم تا متوسط. آنها طوری طراحی شده اند که روزانه بین 50 تا 100 عملیات را تحمل کنند.

اپراتورهای برقی درب

اکثر اپراتورهای درب برقی هم در باز کردن و هم بستن درها کمک می کنند. آنها به برق نیاز دارند، اما برخی از انواع منبع تغذیه خاص خود را دارند. چهار نوع اپراتور درب برقی وجود دارد: اپراتورهای برق احیا کننده، اپراتورهای الکترومکانیکی کم انرژی، کلیدهای موج به باز و اپراتورهای الکترو هیدرولیک کم انرژی.

اپراتورهای برق احیا کننده

نصب اپراتورهای برق احیا کننده آسان است و برای سالهای زیادی دوام خواهند آورد. این اپراتورها با شارژ یک باتری داخلی کار می کنند که جریان کم انرژی را برای باز و بسته کردن یک درب تامین می کند.

بسیاری از مدل‌ها دارای گزینه پلاگین هستند، اما در اصل برای تولید برق مورد استفاده خود طراحی شده‌اند.از آنجایی که این اپراتورها دارای باتری هستند و انرژی خود را تولید می کنند، نیازی به سیم کشی به آنها نیست. آنها را می توان به راحتی تقریباً در هر مکانی نصب کرد، صرف نظر از اینکه منبع تغذیه خارجی به راحتی در دسترس است یا خیر.

اپراتورهای برق احیا کننده برای مناطق پرتردد مناسب هستند که درها معمولاً به صورت دستی باز می شوند اما گاهی اوقات به عملیات خودکار نیاز است. آنها برای رعایت دستورالعمل های دسترسی ADA در فضاهای تجاری و امکانات عمومی عالی هستند.

در این مکان‌ها، اکثر افراد به صورت دستی درب را باز می‌کنند، اما گزینه استفاده از درب بازکن برقی اغلب باید در دسترس باشد. تا زمانی که کمتر از 25 درصد از افرادی که از درب عبور می کنند از اپراتور برق احیا کننده استفاده می کنند، این اپراتور تمام نیروی مورد نیاز برای کارکرد درب را تامین می کند.

اپراتور درب های الکترومکانیکی

اپراتورهای درب الکترومکانیکی کم مصرف بی صدا هستند و به نیروی کمی نیاز دارند. آنها دارای جعبه دنده ای هستند که عملکرد خودکار مداوم را ارائه می دهد و سال ها دوام می آورد.

برخلاف اپراتورهای برق احیا کننده، اپراتورهای درب الکترومکانیکی کم انرژی باید به یک منبع برق خارجی متصل شوند.این اپراتورها را می‌توان در جایی نصب کرد که عملکرد خودکار حالت اولیه باز کردن است، نه فقط گزینه‌ای که گاهی اوقات استفاده می‌شود. آنها برای مناطق با ترافیک متوسط ​​تا زیاد مناسب هستند.

اپراتور درب های الکترو هیدرولیک

اپراتورهای درب الکتروهیدرولیک بادوام و قابل اعتماد هستند و می‌توان آن‌ها را هم بر روی درب‌های خارجی و هم روی درهای داخلی نصب کرد.

مانند اپراتورهای برق احیا کننده، آنها در ساختمان های تجاری استفاده می شوند که در آن عملیات خودکار فقط گاهی اوقات مورد نیاز است. آنها اغلب در مواقعی نصب می شوند که یک ورودی کم تردد برای انطباق با ADA نیاز به تقویت مجدد داشته باشد .

بسته های مکانیکی درب 

این دستگاه‌ها با ذخیره نیرویی که برای باز کردن درب استفاده می‌شود – به صورت خودکار یا دستی – در مکانیزم فنری، درها را به خودی خود بسته می‌کنند. سپس از این نیرو برای بازگرداندن خودکار درب به حالت بسته به صورت کنترل شده استفاده می شود و از بسته شدن درب جلوگیری می کند.

https://ijedr.org/papers/IJEDR1601082.pdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.