درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2

درب اتوماتیک بازویی کالیپسو V2  این مقاله بیشتر جهت استفاده افراد متخصص بوده و آشنایی سطحی افراد غیر متخصص صرفا به منظور آشنایی ذهنی از سیستم دربهای اتوماتیک بازویی کالیپسوو استفاده بهینه و صحیح از تجهیزات. هرگونه برنامه ریزی و خدمات نگهداری توسط افراد متخصص باید صورت گیرد.

مشخصات فنی درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2

در ابتدا به مشخصات فنی این دستگاه میپردازیم

ولتاژ ورودی مدار درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2 برق 220 ولت شهری است با فرکانس 50 هرتز و حداکثر توان هر موتور 700 وات با تحمل بار اضافی 10 وات .

درجه حرارت کاری موتورها منفی 20 تا مثبت 60 درجه است دارای فیوز حرارتی 5 آمپر و درجه امنیت IP55 . این مدار دارای صفحه نمایشگر است که نه تنها برنامه ریزی را آسان نموده بلکه یک نمایش پایدار از وضعیت ورودی فرمانها را نشان میدهد .

از ویژگیهای دیگر درب اتوماتیک بازویی کالیپسو V2 میتوان کنترل خودکار کلید رله در جریان نول ، تعدیل نیرو با بستن موج مستقل بر روی هر دو موتور ، شناسایی مانه بانمایش ولتاژ خازن ، یادگیری خودکار زمان اجرا ، تست روشهای ایمنی توسط چشمی فتوسل و نوارهای حفاظتی و ترایاکها قبل از شروع حرکت موتورها اشاره کرد .

مراحل نصب درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2

در این قسمت به مراحل نصب میپردازیم . کابلهای منبع تغذیه را به ترمینالهای 30 و 31 در مدار درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2 متصل میکنیم این مدار درب اتوماتیک میتواند یک یا دو موتور را به صورت مستقل کنترل نماید .

کابلهای موتور را به روش زیر به ترمینالهای مدار نصب میکنیم .

کابلهای موتور یک سیم قهوه ای به ترمینال 27 سیم مشکی به ترمینال 29 سیم آبی یا خاکستری به ترمینال 28

در ضمن خازنها باید بر روی ترمینالهای 27 و 29 و24 و 26 متصل میشود.

کابلهای موتوردو سیم قهوه ای به ترمینال 24 سیم مشکی به ترمینال 26 و سیم آبی یا خاکستری به ترمینال 25

لازم به ذکر است که موتور یک موتوری است که باید اول باز شود یا موتوری که روی درب اول نصب است و موتور دوم موتوری است که روی درب دوم نصب شده است .این مدار دارای مدار چشمک زن داخلی است  سیمهای چشمک زن را به ترمینالهای 22 و 23 مدار درب اتوماتیک وصل میشود .

مدار درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2

مدار درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2 درب اتوماتیک دارای ترمینال خروجی جهت تغذیه برق چشمی های فتوسل و تجهیزات جانبی است که ترمینالهای 18 و 19 میباشد که سیم تغذیه چشمیها را به این ترمینالها متصل میکنیم و سیمهای رله فرمان فتوسل 1 را به ترمینالهای 7 و 11 و سیمهای رله فرمان فتوسل 2 را به ترمینال 8 و 11 نصب میکنیم .

اگر از بازوهایی استفاده میکنید که دارای میکروسوییچ و یا سنسورهای پایان حرکت است پایان حرکت در فاز باز شدن درب اول به ترمینال 12 و 16 .  پایان حرکت در فاز بسته شدن درب اول به ترمینال 13 و 16 .پایان حرکت در فاز باز شدن درب دوم بین ترمینال 14 و 16 . پایان حرکت در فاز بسته شدن درب دوم به ترمینال 15 و 16 متصل میشود .

شما میتوانید جهت امنیت بیشتر در استفاده از از مدار درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2 از کلیدی به عنوان توقف سریع استفاده کنید که در هنگام بروز مشکل و خطر احتمالی بتوانید درب را به سرعت متوقف و از بروز خسارت جلوگیری کنید در این قسمت سیمهای کلید توقف سریع را به ترمینالهای 5 و 6 متصل میکنیم و با فشار دادن کلید اضطراری درب متوقف میشود و جهت استفاده دوباره از سیستم باید دوباره کلید توقف به حالت قبلی باز گردد .

برای اطمینان از خوب بسته شدن دربها میتوانید یک قفل اکتریکی روی درب نصب کنید و سیمهای قفل را به ترمینالهای 20 و 21 مدار درب اتوماتیک متصل کنید .

برای ورود به منو تنظیمات و برنامه دار کردن مدار ابتدا باید کلید Menu روی مدار را برای چند ثانیه نگه داریم تا گزینه def نمایان شود پس از از آن با کلیدهای Up و Down میتوانیم گزینه های مورد نیاز را انتخاب کرده و تغییر دهیم .

اولین گزینه T.ap1 است که زمان کارکرد موتور 1 را تعیین میکند که از 0 تا 100 قابل تغیر است که برای بازوهای مکانیکی حدود 14 تا 22 ثانیه میتواند کافی باشد .اما برای بازوهای هیدرولیک این عددرا باید روی 100 تنظیم کنیم .

گزینه بعدی T.ap2 زمان کارکرد موتور دو میباشد که شرایط آن همانند موتور یک است. درصورتی که موتور 2 وصل نیست و از یک موتوراستفاده میکنید میتوانید این گزینه را 0 قرار دهید .

گزینه سوم T.app است این گزینه زمان باز شدن جزئی را نشان میدهد به این معنی که میتوان با زمان دادن به این گزینه زمان باز شدن لنگه اول را برای تک لنگه باز شدن تعیین کرد به این صورت که فقط همین لنگه جهت عبور وسایل سبک مانند موتور سیکلت و دوچرخه باز میشود.
T.ch1 مربوط به زمان بسته شدن درب1 بوده که زمان آن باید از زمان باز شدن 1 ثانیه بیشتر باشد که این زمان برای اطمینان بیشتر از بسته شدن و محکم شدن دو لت روی هم و جلوگیری از باز شدن است.

زمان بسته شدن درب دوم مربوط به گزینه T.ch2 میباشد این گزینه زمان بسته شدن درب دوم را تعین میکند .T.chp زمان بسته شدن جزئی برای درب اتوماتیک اول که زمان آن برابر با زمان باز شدن جزئی است . زمان بسته شدن لنگه دوم در طول دور آهسته با T.c2p قابل تنظیم است این گزینه حدود 3 تا 7 ثانیه زمان معمول آن است که البته کارکرد موتور از زمان کل کم میشود .

r.ap گزینه ای است که میتوان با آن تاخیر بین دو لنگه در زمان بز شدن را تنظیم کرد این زمان بین دو لنگه در زمان باز شدن تاخیری ایجاد میکند تا دو لنگه به یکدیگر برخورد نکنند و با فاصله ای از هم حرکت کنند . توسط r.ch میتوان تاخیر در زمان بسته شدن بازوها را  تنظیم کرد همانند گزینه قبل .

زمان قفل را میتوا ن با گزینه T.ser تنظیم کرد قبل از شروع فاز باز شدن مداربه قفل الکتریکی نیرو میدهد تا آن را رها کند و حرکت درب را فعال کند زمانی که روی دربها قفل نصب نشده این زمان باید 0 باشد این زمان در حالت عادی حدود 1 تا 2 میتواند عمل باز کردن قفل را بطور کامل انجام دهد .

زمان پس زدن زمانی است که بازوی 1 قبل از باز شدن زمانی را به سمت بسته شدن حرکت میکند و سپس در جهت باز شدن حرکت میکند این زمان زمانی است که کمک میکند تا قفل راحت تر زبانه را آزاد کرده و درب باز شود این قسمت را توسط T.inu تنظیم میشود . POT1 این منو جهت تنظیم توان موتور 1است که از عدد 5 تا 100 قابل تنظیم است و نسبت به مورد استفاده بازوی درب اتوماتیک میتواند متغیر باشد .

POT2 این منو جهت تنظیم توان موتور2 است که از عدد 5 تا 100 قابل تنظیم است همانند منوی قبل .شروع نرم حرکت بازوهای درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2 با منویT.P.so قابل تنظیم است در شرایطی که این عملکرد فعال باشد  برای اینکه دربها با یک شروع نرم حرکت خود را آغاز کند در ثانیه های اول حرکت هر درب توسط مدار کنترل درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2 به موتورها فرمان کاهش سرعت داده میشود.

زمان بسته شدن اتوماتیک زمانی است که درب در هنگام باز شدن کامل توقف کرده و پس از مدتی که در منوی Ch.AU تنظیم کرده ایم به صورت اتوماتیک بسته میشود زمان استاندارد آن حدود 30 تا 50 ثانیه میباشد البته ای زمن نسبت به موقعیت استفاده و شرایط دلخواه قابل تغییراست .

اگر بخواهیم بسته شدن اتوماتیک را به گونه ای تنظیم کنیم که پس از عبور از جلوی چشمی بسته شود میتوانیم از منوی Ch.Tr این تنظیمات را انجام دهیم .

پایان برنامه دار کردن مدار درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2 توسط منوی FinE انجام میشود این منو جهت پایان دادن به عملیات برنامه دار کردن مدار درب اتوماتیک و ذخیره کردن اطلاعات درون حافظه است پس از مشاهده این گزینه Si را انتخاب کرده و دکمه menu را میزنیم و تمامی اطلاعات در مدار ذخیره می شود .

آموزش اتوماتیک درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2

آموزش اتوماتیک دستگاه به روش زیر انجام میشود به این معنی که پس ازآن که وارد منوی مدار شدیم گزینه APPr را انتخاب کرده مدار به صورت اتوماتیک فرمان باز شدن را  به بازوهای درب اتوماتیک بازویی صادر کرده و پس از پایان باز شدن فرمان بستن بازوها را و پس از بسته شدن کامل دربها زمان باز و بسته شدن را بصورت اتوماتیک محاسبه کرده و در حافظه خود ذخیره میکند.

اینجا پایان برنامه مدار درب اتوماتیک بازویی کالیپسوV2 است که امیدوارم بخشی از سوالاتی را که درباره این دستگاه دارید را پاسخ داده باشیم .

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره تماس

02166695789

09129287034

تماس بگیرید

 دانلود مقاله راهنمای نصب و سیم بندی و تحلیل مدار درب اتوماتیک بازویی کالیپسو V2