درب اتوماتیک پارکینگ بازویی

درب اتوماتیک پارکینگ بازویی(Braided parking garage door) از قسمتهای ، موتورالکتریکی گیربکس بردالکتریکی تجهیزات ایمنی شستی کنترل دستی ریموت کنترل تشکیل شده است که به معرفی و توضیحات و عملکرد آن در مدار می پردازیم.

موتور الکتریکی در اکثر موارد برای سیستمهای درب اتوماتیک از نوع تکفاز میباشد . این موتورها باید قابلیت عمل چپگرد و راستگرد را در خود داشته باشند لذا از موتورهای تکفاز با دو سیم پیچ مشابه استفاده میشود که با قرار گرفتن یک خازن با هر کدام از سیم پیچها میتوان جهت حرکت موتور را تغییر داد . معمولا 4 سیم از موتور خارج میشود که یک سیم به عنوان ارت دو سیم دیگر به خازن و یک سیم به عنوان سیم مشترک در نظر گرفته شده است . تمام سیمهای موتور در انتها به ترمینالهای مدار درب اتوماتیک متصل میشود .

به دلیل کافی نبودن نیروی یک موتور معمولی تکفاز برای باز و بسته کردن درب باید توسط یک سیستم مکانیکی به نام گیربکس نیروی آن را افزایش داد پس از افزایش نیرو نحوه انتقال آن به درب بستگی به نوع درب دارد وبه روشهای گوناگون صورت میگیرد . این انتقال میتواند به روش کالسکه ای و یا بصورت پیستونی انجام شود .

برد الکترونیک درب اتوماتیک پارکینگ بازویی

برد الکترونیک درب اتوماتیک پارکینگ بازویی به دو دسته آنالوگ و یا دیجیتال تقسیم میشود . این برد جهت کنترل و تنظیم زمان حرکت درب و درایو دیگر تجهیزات استفاده میشود و محل آن در سیستمهای مختلف فرق دارد بعضی از مدارات الکترونیک درب اتوماتیک داخل خود بازویی قرار میگیرد و تنظیمات بازویی به صورت مستقل انجام می شود .

در بعضی دیگر مدار الکترونیک آن داخل محفظه ای جاگذاری شده و توسط سیمهای ارتباطی به بازوها و تجهیزات متصل می شود . مدارات الکترونیک درب اتوماتیک عموما به وسیله ای جهت تغذیه اصلی نیاز دارند به نام ترانس تغذیه که برق ورودی آن از برق 22 ولت شهری تامین میشود و خروجی آن به مدار متصل خواهد شد .درب اتوماتیک بازویی پارکینگ

کارت گیرنده ریموت به عنوان گیرنده امواج رادیویی ارتباط بین ریموت کنترل و دستگاه اصلی را برقرار میکند که در بعضی سیستمها بصورت کارت مستقل از مداربوده و در بعضی دیگر روی مدار اصلی متصل است .

جلوگیری از آسیب درب اتوماتیک پارکینگ بازویی

برای اینکه از آسیب رسیدن به افراد و وسایل نقلیه جلوگیری شود باید از تجهیزاتی استفاده نمود که هم حرکت درب را اعلام نماید و هم در صورت عبور افراد و یا وسایل نقلیه درب را متوقف نموده و یا باز نماید . معمولا برای این منظور از تجهیزات زیر ستفاده میشود .سنسور مادون قرمز که اصطلاحا چشمی نامیده میشود به صورت جفت بوده و در محلی مناسب نسبت به باز شدن درب نصب میشود .

حداقل ارتفاع نصب 25 سانتی متر بوده و حداکثر ارتفاع 60 سانتی متر و در محلهایی که امکان نصب روی دیوار نباشد فضایی را باید برای آن طراحی نمود و ساخت تا بتوان چشمی ها را بر روی آن نصب کرد . عملکرد این چشمی ها به این گونه است که : توسط رله  NC که توسط مداری الکترونیکی کنترل می شود دو عدد سیم که از مدار اصلی درب اتوماتیک  ورود کرده است.

زمانی که از جلوی چشمی مانع و یا فردی عبور کند مدار چشمی این دو سیم را از یکدیگر جدا کرده و به NO  تبدیل می شود که این عمل باعث ایست در عملکرد درب اتوماتیک میگردد . چشمی ها میتونند حداکثر تا مسافت 25 متر نصب گردد ولتاژ تغذیه هر دو قسمت چشمی 12 تا 30 ولت است .

تجهیزات درب اتوماتیک پارکینگ بازویی

یکی دیگر از تجهیزات درب اتوماتیک بازویی پارکینگ لامپ چشمک زن یا همان فلاشر است که در محلی بالای درب نصب می شود و محلی که در دو طرف ورود و خروج قابل رویت باشد . مورد استفاده فلاشر برای این است که افراد با توجه به نوع چشمک زدن فلاشر متوجه باز شدن و یا بسته شدن درب شوند . ولتاژ تغذیه فلاشر میتواند 24 و یا 220  ولت باشد که در هر دو صورت باید از لامپ 40 وات و یا کمتراستفاده نمود .

برای کنترل از راه دور سیستم درب اتوماتیک معمولا از یک گیرنده رادیویی دستی کوچک استفاده می شود که به آن ریموت کنترل می گویند . بر روی ریموت کلیدهایی فشاری قرار دارد که از آن برای باز یا بسته کردن درب ریموتی استفاده می شود این فرمانها از ریموت توسط گیرنده ای که بر روی مدار اصلی نصب است گرفته شده و به بازوها منتقل می شود .

نصب درب اتوماتیک پارکینگ بازویی

درب اتوماتیک پارکینگ بازویی را میتوان روی لولای درب ، ستون آجر کاری شده و یا تیرک درب نصب نمود . این سیستم توسط پلیت مخصوص روی درب نصب میگردد . این پلیت طوری طراحی شده که قابلیت نصب روی انواع دربها را داشته باشد .

البته باید دقت نمود که نصب پلیت مستلزم رعایت نکاتی است که کاملا الزامی میباشد از جمله فاصله آن از محل لولای درب و پیشروی آن از همان نقطه که در دربهای مختلف و بازوهای مختلف متفاوت میباشد.

اما در مجموع نکته ای وجود دارد که میتوان در همه جکها از آن استفاده نمود و آن اینکه مجموع این دو فاصله نباید از طول لوله جک بازویی بیشتر شود و همچنین اختلاف بین عرض و پیشروی نباید 3 تا 5 سانتی متر تجاوز کند البته دو فاصله معمولا برابر در نظر گرفته می شود در صورتی که این موارد رعایت نشود میتواند سرعت درب خیلی کم و یا خیلی زیاد شود و یا باعث لنگ زدن درب شود و در نهایت باعث اصطحلاک بیشتر بازوها گردد .

سیم کشی درب اتوماتیک بازویی پارکینگ

چنانچه نوع موتور 220 ولت باشد از سیم 1.5*3 و اگر موتور 24 ولت باشد از سیم 1.5*2 استفاده میشود .سیم مورد نیاز برای چشمی ها 2 زوج تلفنی و برای فلاشرو قفل برقی از سیم 1.5*2 استفاده میشود . کلیه سیمها اصولا از داخل چهارچوب فلزی درب و یا از داخل داکت روکار عبور میکند و به سمت باکس مدار فرمان هدایت می شود .

مدار فرمانهای آنالوگ و دیجیتال دارای یک سری ورودیها و خروجیهایی است که در تمام مدارات الکترونیک درب اتوماتیک بازویی پارکینگ شباهت زیادی به هم دارند ک آن را بصورت کامل  در اینجا تحلیل میکنیم . ورودی برق 220 ولت که با علامت N  و L نمایش داده میشود .ترمینال اتصال زمین را با حروف PE  نمایش می دهند . موتورهای 24 ولت دارای 2 عدد ترمینال و 220 ولت دارای 3 عدد ترمینال می باشند که در 220 ولت ترمینال وسط سیم مشترک و در دو طرف دیگر سیمهای چپگرد و راستگرد موتور به همراه سیمهای خازن نصب می شود .

ترمینال مربوط به فلاشر با حروفblinker & flasher & light & lamp  نمایش میدهند که گهی 24 و یا 220 ولت است و نیازی به رعایت کردن جهت سیم بندی ندارد . ترمینال قفل برقی که ولتاژ 12 و یا 24 ولت دارد در تمامی مدارات نیازی به رعایت جهت سیم بندی نیست.

کنتاکتهای بسته بیشتر جهت اتصال به چشمی و یا شاسی استپ و ورودی لمیت سوییچها استفاده می شود کنتاکتهای باز بیشتر مواقع برای ورودی فرمانها مناسب است بطور مثال باز شدن دو بازو و یا باز شدن یک لنگه از درب اتوماتیک بازویی . برای فرمان دادن به مدار و بازوها میتوان از ریموت کنترل و یا از شاسی استارت و استپ استفاده نمود .